↑ Powrót do Gospodarz

O nas

W Kuklówce Radziejowickiej w połowie drogi między Grodziskiem Mazowieckim a Radziejowicami w 2007 roku otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających prywatne Muzeum Lwowa i Kresów prowadzone przez panią Joannę Aleksandrę Biniszewską. W roku 2009 muzeum stało się własnością powołanej Fundacji Lwów i Kresy Południowo – Wschodnie. Ze względu na unikatowość i bogactwo zbiorów od 27 lipca 2011 jest już pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbiory Muzeum obejmują całe wyposażenie ziemiańskiego – kresowego dworu, oraz to, co było ściśle związane z kulturą i życiem codziennym obywateli przedwojennej Polski zamieszkujących te tereny. Wiernie odtworzony dwór spod Stanisławowa udostępnia zwiedzającym meble, obrazy, rzeźby, przedmioty użytku codziennego. Biblioteka pełna jest wydawnictw – książek, prasy, druków urzędowych czy ulotnych, zdjęć, kart pocztowych i wielu, wielu innych. Muzeum nie otrzymuje dotacji państwowych.

Przez kilka lat Muzeum Lwowa i Kresów współpracowało z Wydawnictwem Trio, prywatną firmą działającą na rynku od początku lat 90 i prowadzoną przez panią Bogusławę Radziwon. Organizowano wspólnie spotkania promujące kulturę będące połączeniem koncertu z prezentacją książek o tematyce kresowej i ziemiańskiej. Odbyły się spotkania z takimi autorami, jak Wiesław Helak (Lwowska noc), Stanisław M. Jankowski (Dziewczęta w maciejówkach), Zofia Jabłonowska-Ratajska, autorka książki o ziemiańskich zwyczajach karnawałowych Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty, Bohdan Cywiński, autor książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej i wieloma innymi.
W 2012 roku powstał pomysł powołania Salonu Tradycji Polskiej.
Ta inicjatywa ma na celu pielęgnowanie polskiej tradycji, propagowanie postaw patriotycznych i przypominanie o wielkości polskiej kultury i nauki. W Biniszewiczach między Grodziskiem Mazowieckim a Radziejowicami, w siedzibie Muzeum, w ramach spotkań Salonu są organizowane m.in. wieczory autorskie, koncerty, dyskusje, tradycyjne polskie kolędowanie, prezentacje osób i rodzin zasłużonych dla Polski a czasem zapomnianych, prezentacje o czasach dawnych, rekonstrukcje historyczne i inne. Przy okazji tych spotkań podawana jest zawsze kuchnia kresowa.

 

(Visited 306 times, 1 visits today)