W XVII wieku została wzniesiona w Warszawie okazała kaplica grobowa cara rosyjskiego z rodu Szujskich, który został tu pochowany. Od razu pojawia się pytanie dlaczego tu został pochowany? Ponieważ był jeńcem wojennym i był w niewoli. Jak to się stało? W 1608 roku car Rosji Wasyl Szujski zawarł z królem Zygmuntem III Wazą pokój. W …
Skarbiec
Sie 27 2019
Probus Barczewski – galicyjski filantrop
Był to jeden z większych filantropów XIX wieku na ziemiach polskich. Nosił bardzo rzadkie imię „Probus”. Nie spotkałem się do tej pory z takim imieniem (pomijam Henryka Probusa księcia wrocławskiego z dynastii Piastów gdyż to był jego przydomek). Probus Piotr Barczewski (ur. 1833 – zm. 20 października 1884) syn Feliksa, sędziego granicznego i Anieli z …
Lip 20 2019
Benedykt Polak
Rok 1241 był tragicznym dla rozbitej na dzielnice Polski oraz Europy. W bitwie pod Legnicą z wojskami mongolskimi poległ książę śląski Henryk II Pobożny co spowodowało opóźnienie odbudowy królestwa polskiego. Mongołowie, pod przywództwem Dżyngis-Chana oraz jego wnuka Batu-Chana zdobyli już Kijów i prawie całą Ruś. Uderzyli na Węgry i Bałkany, dotarli do Wiednia i morza …
Lut 23 2019
Anna Teresa Orłowska-Rubach – żołnierz niezłomny
Urodziła się 23 lipca 1930 roku w Warszawie. Matka, Maria z domu Wędrowska (zm. w 1993 roku) i ojciec Stefan Orłowski ( 01.04.1887-30.05.1969). Ma starszą o 4 lata siostrę Krystynę. Ojciec, Stefan Orłowski był emerytowanym oficerem Wojska Polskiego w stopniu majora (mjr dypl. rez. kaw.).
Gru 29 2018
Nauka o cywilizacjach
Feliks Koneczny – polski historyk, krytyk teatralny, bibliotekarz, dziennikarz a przede wszystkim historiozof urodził się 1 listopada 1862 roku w Krakowie – zmarł 10 lutego 1949 roku również w Krakowie. Historiozofia jest dziedziną filozofii zajmującą się zagadnieniem sensu, celu historii, jej powtarzalności oraz szuka odpowiedzi na pytanie czy historia posiada jakiś cel ostateczny czy też …
Lis 19 2018
Bracia Pomarańscy – oni tworzyli niepodległość
Robert Horbaczewski opisał w Kronice Tygodnia numer 45 z 6 listopada 2018 roku historię trzech braci Pomarańskich.
Lis 10 2018
Zapomniany twórca Niepodległej
Maurycy Ignacy Teodor Klemens ordynat hrabia Zamoyski, syn Tomasza Franciszka i Marii z Potockich Zamoyskich, urodził się 30 lipca 1871 r. w Warszawie. Miał dwóch młodszych braci Tomasza i Józefa oraz trzy siostry Natalię, Marię i Elżbietę. Dzieciństwo spędził w Warszawie, Klemensowie i majątku swojego dziadka Maurycego Potockiego w Jabłonnie i Zatorze.
Lis 03 2018
Czombrów – pierwowzór Soplicowa
Rozmowa z Joanną Puchalską, prawnuczką ostatniego właściciela dworu w Czombrowie (Publikujemy rozmowę za zgodą kwartalnika „Echa Polesia”)
Paź 27 2018
Czombrów – pierwowzór Soplicowa wczoraj i dziś
„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany; Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Paź 20 2018
Urszula Ledóchowska – matka naszej niepodległości
W roku 2009 Senat Rzeczpospolitej Polskiej nazwał Świętą Urszulę Ledóchowską aktualnym wzorem patriotki. W plebiscycie na Polkę wszechczasów, ogłoszonym w 2011 roku przez Muzeum Historii Polski i Magazyn Historyczny „Mówią wieki”, Święta Urszula zajęła czwarte miejsce po Marii Skłodowskiej-Curie, generał Elżbiecie Zawackiej „Zo” i Irenie Sendlerowej.
Ostatnie komentarze