24 listopada 2012 roku Muzeum Lwowa i Kresów oraz Wydawnictwo Trio zaprosiło gości do siedziby Muzeum w Kuklówce Radziejowickiej na wieczór upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku i zwycięskie Powstanie Orląt Lwowskich, które ten dzień poprzedziło gdyż wybuchło 1 listopada 1918 roku.
W programie:
- Koncert pieśni S. Moniuszki w wykonaniu solisty Opery Narodowej Wiesława Bednarka,
- Recytacja wierszy patriotycznych w wykonaniu Haliny Łabonarskiej,
- Wystawa niepublikowanych fotografii kobiecych oddziałów bojowych we Lwowie 1918 r. ze zbiorów Muzeum.
- Gawęda pana Stanisława Marii Jankowskiego i promocja jego najnowszej książki „Dziewczęta w maciejówkach”
- Tradycyjny kresowy poczęstunek
Stanisław Maria Jankowski (ur. 9 grudnia 1945 w Krakowie) – polski publicysta, dziennikarz i pisarz, jeden ze współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej.
24 marca 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Stanisława Marię Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej.
W przedstawionej Gościom wieczoru książce opisał historię jednej z kobiet żołnierzy – Eligii Leopoldyny Staweckiej, która wstąpiła do zgromadzenia sióstr serafitek w Oświęcimiu.
Na stronie zgromadzenia serafitek zamieszczona została informacja o promocji książki Stanisława Marii Jankowskiego „Dziewczęta w maciejówkach” w Muzeum AK w Krakowie.
Można obejrzeć galerię zdjęć Olgi (Eligii Leopoldyny) Staweckiej jako damy, żołnierza i zakonnicy.
Oto fragment:
„Jest to książka o dziewczętach, które od dziecka marzyły, by walczyć o wolną Polskę, jak czynili to w powstaniach ich ojcowie. Obszerną część pozycji zajmują informacje i dokumenty odnoszące się do naszej siostry Eligii Leopoldyny Staweckiej, która wchodząc w seraficką wspólnotę ze swoim doświadczeniem żołnierza i wielkiej patriotki, wspaniałomyślnie podjęła drogę życia radami ewangelicznymi.
Autor przedstawia niemal zupełnie nieznaną działalność kobiet w konspiracji przed I wojną światową i w czasie wojny w POW, ich uczestnictwo w obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przypomina kobiety, które w roku 1905, a później latach 1914-1920, brały udział w walce o niepodległość m.in. w konspiracyjnych organizacjach strzeleckich, w Polskiej Organizacji Wojskowej, w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet, w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. Walczyły też i traciły życie w obronie Lwowa, Wilna, Płocka, Przemyśla. […] Autorowi udało się poznać i przedstawić w książce losy wybranych legionistek, dotrzeć do rodzinnych dokumentów, wspomnień, fotografii i archiwów. To czego dokonał jest bardzo ważne, bo badania ich dziejów utrudnia brak dokumentów i … to co działo się potem – druga wojna światowa, konspiracja, Powstanie Warszawskie, a po 1945 roku PRL-owski nakaz milczenia o tamtych czasach. Dlatego warto te historie tropić i przypominać, by odwaga i bohaterstwo tych dziewcząt nie zostały zapomniane”.
Ostatnie komentarze