30 sierpnia 2013 roku w piątek o godzinie 18:00 Muzeum Lwowa i Kresów oraz Wydawnictwo Trio miało zaszczyt zaprosić Państwa do Zamku Królewskiego na kolejne spotkanie Salonu Tradycji Polskiej.
Salon Tradycji Polskiej to wspólna inicjatywa Muzeum i Wydawnictwa, mająca na celu pielęgnowanie polskiej tradycji, propagowanie postaw patriotycznych i przypominanie o wielkości polskiej kultury.
W programie spotkania:
• prezentacja książki autorstwa profesora Bohdana Cywińskiego Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej
• koncert muzyki polskiej w wykonaniu Trio Archetto w składzie Katarzyna Dul, Marta Straszyńska i Nadia Bojadżijew
• koncert dawnej muzyki tatarskiej – wśród wykonawców: Hanna Turonek, Paweł Betlej, Iwona Rapacz, Robert Siwak, Mateusz Szemraj
• Spotkanie poprowadziła Halina Rowicka.
• Podczas spotkania była możliwość zakupu książki.
Bardzo obszerną relację ze zdjęciami i filmikami ze spotkania mogą Państwo obejrzeć tutaj.
Między innymi warto zacytować:
Po spotkaniu Aleksandra Biniszewska i Bogusława Radziwon zaapelowały:
Chciałybyśmy razem powiedzieć – brońcie polskiej kultury, bo niedługo młodzież nie będzie wiedziała co to jest pejzaż malowany zbożem rozmaitem, nie będą wiedzieli co to jest gryka jak śnieg biała. Bardzo prosimy, brońcie nas, brońcie ludzi kultury i kultury polskiej, bo to dzięki kulturze przetrwaliśmy rozbiory, rozwinęliśmy się cudownie i fantastycznie w okresie międzywojnia i przetrwaliśmy okupację. Dzięki kulturze!
W portalu www.wsieci.pl szczegółowo opisano wątki poruszane w promowanej książce oraz zaprezentowano organizatorów i artystów. Możesz je czytać tutaj lub zacytowane poniżej.
Pretekstem do rozmowy będzie książka Wydawnictwa TRIO wydana wspólnie z Centrum Europejskim Natolin Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej autorstwa profesora Bohdana Cywińskiego, która pomoże czytelnikom zrozumieć dlaczego w trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu.
Starannie przygotowana przez Wydawnictwo TRIO pozycja prezentująca zderzenie kultur kilkunastu narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską, niezwykle bogatą, ale narzucaną administracyjnie i politycznie przez imperium rosyjskie. Umieszczone w książce mapy ilustrują zasięg i wpływy kultury rosyjskiej zarówno terytorialnie, jak i czasowo.
Autor porównuje stosowane metody rusyfikacyjne i sposoby walki z rusyfikacją, podejmowane przez kultury bardzo różnorodne i będące na różnych etapach własnego rozwoju historycznego. Zasięg obejmuje narody żyjące na terenie rosyjskiego frontu zachodniego (antypolskiego) – Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Żydzi; – frontu północnego (antyszwedzkiego) – Finowie, Estończycy, Łotysze; południowego (antytureckiego) – Gruzini, Ormianie, górale kaukascy, Tatarzy Krymscy, Mołdawianie. Okres objęty analizą – od XVIII wieku do 1917 roku.
Publikacja zawiera dużo faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie – przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Porównanie tych narodowych historii skłania do refleksji jak ewoluuje i czym staje się kultura w życiu narodu zniewolonego politycznie.
Książka ma sens podwójny: po pierwsze – zbiera duży materiał faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie – przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Może więc pełnić ważne role zarówno dla polskiej humanistyki i politologii, jak i dla samych narodów wschodnio-europejskich.
Oryginalny projekt graficzny autorstwa Andrzeja Tomaszewskiego, wysokiej klasy edytorstwo sprawiają, że książka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wymagającego odbiorcy i umożliwia obcowanie z żywą przeszłością.
***
Salon Tradycji Polskiej – Wydawnictwo Trio współpracuje z Muzeum Lwowa i Kresów początkowo organizując wspólnie spotkania promujące kulturę będące połączeniem koncertu z prezentacją książek o tematyce kresowej i ziemiańskiej. Do tej pory odbyły się spotkania z takimi autorami, jak Wiesław Helak(Lwowska noc), Stanisław M. Jankowski (Dziewczęta w maciejówkach), a w ramach założonego wspólnie przez Joannę Aleksandrę Biniszewską (Muzeum i Fundacja Lwów i Kresy) i Bogusławę Radziwon (dyrektor Wydawnictwa Trio) Salonu Tradycji Polskiej odbyło się spotkanie z Zofią Jabłonowską-Ratajską, autorką książki o ziemiańskich zwyczajach karnawałowych Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty), a także spotkanie na Zamku Królewskim w Warszawie z Bohdanem Cywińskim, autorem książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej. Z okazji tych spotkań podawana jest zawsze kuchnia kresowa.
Trio „Archetto” rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku.
W skład zespołu wchodzą: Katarzyna Dul – skrzypce, Marta Straszyńska – altówka, Nadia Bojadżijew – wiolonczela
Członkinie zespołu to absolwentki Akademii Muzycznej (uniwersytetu muzycznego) w Warszawie. Na co dzień związane z czołowymi polskimi orkiestrami.
Doświadczenia wyniesione z wcześniejszej współpracy z zespołami kameralnym przyczyniają się do niezwykle dynamicznego rozwoju „Archetta”. Świadczyć o tym może obszerny repertuar zespołu stale poszerzany o nowe pozycje. W programach koncertów znajdują się również transkrypcje dzieł napisanych na inne zespoły wykonawcze Trio chętnie współpracuje z różnymi muzykami wykonując utwory wychodzące poza ramy fundamentalnej działalności zespołu.
Muzyka tatarska w wykonaniu m.in. Hanny Turonek i Pawła Betleja opiera się na tematach zaczerpniętych ze starych pieśni tatarskich i wprowadza słuchacza w świat melodii azjatyckich i przybliża zarysy historii Tatarów osiadłych na ziemiach polskich.
– Muzyki tatarskiej nie należy szufladkować w ramach konkretnego stylu czy gatunku, ponieważ tyle jest stylów w muzyce tatarskiej, ilu Tatarów rozsianych po świecie – jak mówi jedna z wykonawczyń Hanna Turonek.
Ostatnie komentarze