Gdzie wypoczywano przed wojną?
Gdzie wypoczywano w II Rzeczypospolitej? Przed wojną jeździło się oczywiście, tak jak i dzisiaj, do Zakopanego czy Jastarni. Nie były to jednak najsłynniejsze polskie kurorty. O większości z tych słynnych przed 1939 r. kurortów słuch zaginął, warto więc je przypomnieć. Przypomnieć nie tylko z powodów sentymentalnych, ale także i dlatego, że wiele z nich standardem nie odbiegało od kurortów zagranicznych.
Truskawiec – uzdrowisko na medal
Najsłynniejszym kurortem był leżący w okolicach Lwowa Truskawiec. Kariera tego miasteczka rozpoczęła się jeszcze w latach 30. XIX w., gdy tutejsze źródła zaczęto wykorzystywać do kąpieli mineralnych. Szybko powstały łazienki zdrojowe, a gdy uzdrowisko odwiedził arcyksiążę Karol Ludwik, młodszy brat cesarza Franciszka Józefa, wypoczynek w Truskawcu stał się bardzo modny w środowisku ówczesnej society.
W czasach II Rzeczypospolitej popularność Truskawca nieustannie rosła. Dość powiedzieć, że powstało tu blisko trzysta willi, hoteli i pensjonatów. Uzdrowisko trzykrotnie otrzymywało złoty medal dla najlepszego kurortu w kraju. Nic dziwnego, gdyż sporo tu inwestowano – na przykład w wielkie kąpielisko solno-siarkowe (plażę wysypano piaskiem przywiezionym znad Bałtyku). Odpoczywało tu wiele sław ze świata polityki, kultury, sportu i arystokracji. Byli to między innymi: marszałek Józef Piłsudski, prezydent Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, książę Leon Sapieha, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Stanisław Witkiewicz, Zofia Nałkowska, Stanisława Walasiewiczówna, Halina Konopacka i Janusz Kusociński.
Truskawiec i słynna „Naftusia”
Wszyscy oni raczyli się słynną „Naftusią”, wyjątkową wodą mineralną zawierającą substancje organiczne pochodzenia naftowego. Owa woda istnieje do dzisiaj, ale po dawnym, ekskluzywnym Truskawcu nie zostało wiele. Miasto przyłączone, wraz z całą Małopolską Wschodnią, do ZSRR stało się kombinatem uzdrowiskowym, zabudowanym potężnymi blokowiskami. Dopiero w ostatnich latach zaczęto powracać do przedwojennego etosu urokliwego uzdrowiska. Czy to się uda i Truskawiec odzyska dawny blask? Czas pokaże.
Worochta – „drugie Zakopane” oraz Jaremcza – „Perła Karpat”
Na wschód od Truskawca, w województwie stanisławowskim, znajdowała się słynna Worochta, ośrodek sportów zimowych, zwana przed wojną, nie bez powodu, „drugim Zakopanem”. Pod pewnym względem Worochta wyprzedziła zresztą stolicę Tatr. To tutaj, a nie w Zakopanem, powstała w 1922 r. pierwsza profesjonalna skocznia narciarska (Wielką Krokiew wybudowano w trzy lata później). W tym samym roku rozegrano tutaj pierwsze mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Wygrała je kobieta Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa.
W pobliżu Worochty znajdował się drugi popularny kurort – Jaremcza. Przed wojną miejscowość ta zyskała miano „Perły Karpat”. Urokliwy most, który tu powstał, stał się po latach wzorem dla budowniczych mostów na trasach kolejowych w Alpach. Oba kurorty upodobali sobie polscy malarze – na czele z Leonem Wyczółkowskim.
Morszyn rozsławiła „Morszanka”
Także w województwie stanisławowskim leżał Morszyn, miejscowość uzdrowiskowa, w której znajdowały się liczne sanatoria i pensjonaty. Tak jak Truskawiec i Morszyn, miał swoją wodę mineralną. Była to popularna w całej II Rzeczypospolitej „Morszanka”.
Zaleszczyki – sadzono tu nawet pomarańcze
W województwie tarnopolskim sławę zdobyły Zaleszczyki. Kurort ten zyskał rozgłos dzięki ciepłemu (prawie czarnomorskiemu) klimatowi i szerokim piaszczystym plażom nad granicznym (po drugiej stronie była już Rumunia) Dniestrem. Zaleszczyki słynęły z uprawy egzotycznych owoców – między innymi pomarańczy. Co roku organizowano tu także ogólnopolskie święto winobrania. I to piękne uzdrowisko zdewastowali sowieccy okupanci. Zniszczyli oni plaże, ogrody i plantacje melonów, pensjonaty i wille, a także piękny barokowy ratusz, na miejscu którego stanął pomnik Lenina.
Skole – mekka myśliwych
Miłośnicy polowań mieli w II Rzeczypospolitej rajskie życie. Wbrew dzisiejszej opinii, to nie Białowieża była ich mekką. Zaszczyt ten przypadł miejscowości Skole położonej w województwie lwowskim. Obok polskich magnatów polowali tu arystokraci z wszystkich krajów europejskich, w tym tak słynna postać, jak książę Alfons de Bourbon, potomek rodzin królewskich Francji i Hiszpanii.
Druskienniki – sławę zdobyły dzięki marszałkowi Piłsudskiemu
Przegląd najsłynniejszych przedwojennych kurortów kończymy na Druskiennikach, ulubionej miejscowości wypoczynkowej marszałka Józefa Piłsudskiego. Położone nad Niemnem Druskienniki zdobyły sławę właśnie dzięki twórcy niepodległej Rzeczypospolitej. Uzdrowisko to może jednak pochwalić się i innymi walorami – licznymi źródłami mineralnymi i bogatymi pokładami borowiny. Druskienniki uważane były (i są!) za jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie.
Przegląd opublikował portal wp.pl pod linkiem
Ostatnie komentarze