Wehikuł czasu przybył w ostatniej chwili! Zabrał nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia i przywitanie Nowego Roku w latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli? Pierwsze spotkanie mamy z poetą, dramaturgiem, krytykiem literackim i tłumaczem Janem Kasprowiczem. Specjalnie dla nas odczytał swój wiersz „Przy wigilijnym stole”: Przy wigilijnym stole, Łamiąc opłatek święty, Pomnijcie, że dzień ten radosny W …
Zwyczaje
gru 16 2014
Czas powszedni i świąteczny w ziemiańskim dworze na przełomie XIX i XX wieku
cz. 1. Życie we dworze, rytm dnia uzależniony był przede wszystkim od pór roku. Każda rodzina ziemiańska spędzała dzień w określony sposób. Takie dzienne „harmonogramy” różniły się między sobą, można jednak zaobserwować pewne podobieństwa. Oczywiście elementem zasadniczo różnicującym porządek dnia był stan posiadania rodziny. Ziemianie o arystokratycznym pochodzeniu, mający w swoim ręku większe majątki mogli oddawać się pracy społecznej, częściej mogli …
lis 27 2014
Cudzoziemcy w towarzystwie
Jak nas widzą tak nas piszą… Część 2. Czy to było zwykłe spotkanie towarzyskie czy uczta obowiązywały podobne obyczaje, niejednokrotnie zresztą zwykłe towarzyskie spotkanie zamieniało się w suto zakrapianą ucztę. Bo przecież przybyłych gości według zasad dobrego wychowania należało ugościć posiłkiem. Ksiądz Hubert Vautrin nie był przychylnie nastawiony do Polaków tak więc jego sądy były często kąśliwe i przesadzone. Opisując obyczaje towarzyskie stwierdził, że rozmowy w kraju gdzie …
Ostatnie komentarze