Miał fortunę równą magnackiej. Zapomniany gigant z Domu pod Gigantami Ulicę w stolicy, i to w sąsiedztwie Łazienek, wkrótce będzie miał Freddie Mercury, fenomenalny lider zespołu Queen. Sęk w tym, że Freddie ani w Warszawie nie był, ani nic nie wiadomo o jego zasługach dla kultury polskiej czy warszawskiej. Tymczasem o takim gigancie, jak Antoni Jan Strzałecki niemal nikt nie pamięta. Nikt też dotąd nie wpadł na pomysł uhonorowania go jeśli nie ulicą, …
Wyszperane
maj 08 2022
Rycerski Zakon Białego Kruka
Na stronie wydawca.com.pl można przeczytać krótką historię stuletniego (od daty wpisu do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń i Zrzeszeń) Zakonu Białego Kruka. O Rycerskim Zakonie Bibliofilskim i Orderze Białego Kruka W 1922 roku grupie krakowskich bibliofilów wpadła do głowy myśl założenia stowarzyszenia bibliofilów. 6 listopada 1922 do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń i Zrzeszeń wpisane zostało Towarzystwo Miłośników Książki w Krakowie. Osiem lat później, z inicjatywy Kazimierza Witkiewicza, malarza i grafika książkowego, …
paź 16 2018
Bronisław Piłsudski
W 2018 roku mija 100 lat od śmierci Bronisława Piłsudskiego, patrioty, zesłańca, badacza, etnografa . Prezentujemy dwie publikacje ukazujące jego osobę i dokonania naukowe. Starszy brat Józefa Piłsudskiego pozostaje w historycznym niebycie, choć jego dorobek naukowy i udział w dziele odzyskania niepodległości jest znaczny. Pierwszy tekst stanowi rodzaj biografii i został napisany przez Andrzeja Mellera, pisarza, podróżnika i dziennikarza dla onet.pl i nosi tytuł …
maj 18 2017
Najsłynniejsze kurorty II Rzeczypospolitej
Gdzie wypoczywano przed wojną? Gdzie wypoczywano w II Rzeczypospolitej? Przed wojną jeździło się oczywiście, tak jak i dzisiaj, do Zakopanego czy Jastarni. Nie były to jednak najsłynniejsze polskie kurorty. O większości z tych słynnych przed 1939 r. kurortów słuch zaginął, warto więc je przypomnieć. Przypomnieć nie tylko z powodów sentymentalnych, ale także i dlatego, że wiele z nich standardem nie odbiegało od kurortów zagranicznych. Truskawiec – uzdrowisko na medal Najsłynniejszym kurortem był leżący w okolicach Lwowa Truskawiec. Kariera tego miasteczka rozpoczęła …
gru 31 2016
Sylwester 1944/45 ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego
Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku w 2011 roku opublikowano album Sylwester 1944/1945. Milanówek. Fot.Ryszard Witkowski ps.Orliński Po raz pierwszy prezentujemy wyjątkowe zdjęcia z nocy sylwestrowej 1944/1945 roku w podwarszawskim Milanówku. Młodzież, związaną z kręgami konspiracji, uwiecznił na kliszy Ryszard Witkowski – syn Felicji Witkowskiej, prowadzącej zakład fotograficzny w Milanówku. Na zdjęciach widać gości wznoszących toast za Nowy Rok, którzy pełni nadziei czekają na koniec niemieckiej …
mar 30 2016
Tadeusz Reytan (1742-1780) – zapomniany bohater
W kwietniu 1773 roku Tadeusz Reytan, polski szlachcic, poseł w 1773 roku na Sejm Rozbiorowy z województwa nowogródzkiego, w dramatyczny sposób sprzeciwił się zawiązaniu konfederacji przez Adama Ponińskiego i podpisaniu I Rozbioru Polski. Tadeusz Reytan, herbu własnego Reytan urodził się w Hruszówce, na terenach obecnej Białorusi. Był synem zamożnego ziemianina Dominika Reytana, podkomorzego nowogródzkiego i Teresy z Wołodkowiczów herbu Radwan, stolnikówny mińskiej. Jego brat Michał był pisarzem …
maj 06 2015
Historia pocztówki
Kolekcjoner pocztówek z Darłowa na stronie podaje historię pocztówki. Historia pocztówki liczy sobie przeszło 140 lat. Pomysłodawcą pocztówki był Niemiec Heinrich von Stephen. Pomysł kartki korespondencyjnej, której nie trzeba było wkładać do koperty został przez niego zgłoszony na konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku. Kraje niemieckie jednak odrzuciły pomysł dr Stephena. Dopiero cztery lata później karty korespondencyjne pojawiły się w obiegu na terenie …
mar 18 2015
Bazyli Rudomicz – człowiek renesansu
Człowiek renesansu w barokowym Zamościu – Bazyli Rudomicz Bazyli Rudomicz jest postacią niezwykle ciekawą i sporo można o nim powiedzieć gdyż zostawił po sobie „Efemeros, czyli diariusz prywatny pisany w Zamościu w latach 1656-1672”, w którym to diariuszu przez 16 lat, prawie codziennie opisywał wszystko co działo się w Zamościu i miejscach, które odwiedzał, jakie wybuchały w mieście skandale, jak rozsądzał spory w Trybunale Zamojskim, jakie otrzymywał gratyfikacje, co kupował i za ile, w jaki …
lut 06 2015
Zakon Wachlarza
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprezentowało piękny ponad stuletni wachlarz ze swojej kolekcji i zamieściło krótki tekst opisujący rolę i najważniejsze momenty w historii wachlarza. Ten drobiazg z kolekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ma ponad 100 lat. Wykonano go w Polsce, około roku 1900, ze strusich piór i masy perłowej. Gdyby mógł mówić, zdradziłby pewnie niejeden sekret. Wachlarz to od wieków atrybut …
gru 15 2014
Krótko o nakryciach głowy
Na stronie traktującej o grupach rekonstrukcji historycznej został znaleziony tekst zawierający w pigułce historię kobiecych nakryć głowy w Europie. Załączone ilustracje pozwolą Ci wyobrazić sobie kolejne wersje. Warto zapamiętać, że wianek, wieniec to też nakrycie głowy. Tradycyjnie nosiły go dziewczęta i kobiety niezamężne. Do dzisiaj wesele o północy przerywane jest na oczepiny (najczęściej już nie używa się tej nazwy), czyli zamianę wianka na czepiec (też się tej nazwy już nie używa …
Ostatnie komentarze