Bez Polaków nie byłoby Noworosji Wywiad z dr-em Aleksandrem Wasiliewem przeprowadzony przez Mateusza Piskorskiego. Mateusz Piskorski: Czy mógłby Pan wyjaśnić polskim Czytelnikom, czym jest Noworosja? W Pańskich wykładach porównuje ją Pan z Ameryką, Dzikim Zachodem, na który trafiali ludzie pasjonarni, awanturnicy, przedsiębiorcy, a nawet aferzyści, którzy tam się realizowali. Gubernia noworosyjska pojawiła się w 1764 roku, w czasach panowania Katarzyny II. Stało się to prawie 30 lat przed drugim rozbiorem …
Miejsca
paź 26 2019
Kaplica cara moskiewskiego
W XVII wieku została wzniesiona w Warszawie okazała kaplica grobowa cara rosyjskiego z rodu Szujskich, który został tu pochowany. Od razu pojawia się pytanie dlaczego tu został pochowany? Ponieważ był jeńcem wojennym i był w niewoli. Jak to się stało? W 1608 roku car Rosji Wasyl Szujski zawarł z królem Zygmuntem III Wazą pokój. W tym samym roku car zawarł pakt sojuszniczy ze Szwecją co przez polski sejm zostało potraktowane jako …
lis 03 2018
Czombrów – pierwowzór Soplicowa
Rozmowa z Joanną Puchalską, prawnuczką ostatniego właściciela dworu w Czombrowie (Publikujemy rozmowę za zgodą kwartalnika „Echa Polesia”)
paź 27 2018
Czombrów – pierwowzór Soplicowa wczoraj i dziś
„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany; Świeciły się z daleka pobielane ściany,
paź 13 2018
Adampol – kwatera generała dywizji Franciszka Kleeberga
Mieściła się w pałacu myśliwskim Natalii i Jana Zamoyskich w Adampolu. W ścianę pałacu wmontowano pamiątkową tablicę następującej treści: W pałacu tym w dniach 27-30 września 1939 roku mieściła się kwatera generała dywizji Franciszka Kleeberga.
wrz 30 2018
Dwór Piłsudskiego w Pikieliszkach
Osadnictwo wojskowe Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, już pod koniec 1920 roku sejm uchwalił dwie ustawy o osadnictwie na Kresach z myślą o umacnianiu polskości na tych ziemiach. Jedna dotyczyła przejęcia na własność Państwa ziemi, druga nadania ziemi żołnierzom Wojska Polskiego. W sposób szczególny druga z ustaw traktowała żołnierzy, którzy przynieśli wyczekiwaną niepodległość a potem bronili jej przed bolszewickim atakiem. Możliwość zostania osadnikiem, przydział ziemi miały być nagrodą za wojenny …
wrz 25 2018
Cmentarz wojenny 1939 roku w Starych Babicach
W Starych Babicach na granicy z Kwirynowem przy ulicy gen Władysława Sikorskiego znajduje się cmentarz wojenny żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939 roku. Babicka Reduta w 1939 roku broniła się do 27 września.
wrz 26 2015
Szkoła Ziemi Mazowieckiej
Męskie gimnazjum a następnie również liceum założone w 1905 przez Towarzystwo Szkoły Mazowieckiej. Wśród założycieli byli Kazimierz Kujawski oraz Mieczysław Marszewski. Początkowo mieściła się w budynku przy ul. Hożej 27, a w 1908 przeniosła się do własnego budynku przy ul Klonowej 16. W 1912 roku Towarzystwo Szkoły Mazowieckiej stawia budynek przeznaczony na potrzeby szkoły[1]. Pierwszym dyrektorem szkoły od założenia do 1925 roku był Kazimierz Kujawski(uczył nauk przyrodniczych w roku szkolnym …
kwi 10 2015
Kozłówka – najpiękniejsza rezydencja magnacka Lubelszczyzny
http://gazetabaltycka.pl/promowane/kozlowka-najpiekniejsza-rezydencja-magnacka-lubelszczyzny Pośród pięknych lasów Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, na skraju wsi, przy rzece Parysówce znajduje się zespół pałacowo-parkowy onegdaj należący do Zamoyskich. Lasy Kozłowieckie jak i żyzne tereny rolnicze położone za nimi wchodziły dawniej w skład wielkich dóbr ziemskich. Przez 500 lat należały do przedstawicieli magnaterii lub bogatej szlachty. Już w XVI w. istniał tutaj dwór, jednak nie wiadomo gdzie dokładnie był położony. …
mar 11 2015
Dwór i jego mieszkańcy
Wygląd dworu przełomu XIX i XX wieku i jego mieszkańcy Dwór – określenie to miało szersze znaczenie niżby mogło się wydawać. W jego zakres wchodził budynek mieszkalny, chłopskie czworaki, stodoły, obory, stajnie etc. Zwrot „wyjść na dwór” tkwi właśnie w ziemiańskim świecie, zwrot taki oznaczał bowiem opuszczenie domu i wyjście do gospodarstwa. Do dworu należały: pola, las, łąki, pastwiska, inwentarz hodowlany, stawy rybne, …
Ostatnie komentarze