Honorowo-wdzięcznościowe omamy polskiej klasy politycznej O tym, że wdzięczność w polityce międzynarodowej i w stosunkach pomiędzy państwami nie jest żadną walutą, zwłaszcza kiedy silni gracze toczą twarde walki o interes swoich krajów i narodów, swoich grupy politycznych czy też swojej klasy wojskowo-przemysłowej, realistycznie patrzącym na świat przypominać ani informować ich nie trzeba. W Polsce, pomimo tylu krzywd, jakie doznał nasz kraj i naród z powodu dziecinności, naiwności i infantylności …
Z kancelarii
maj 07 2023
Molon Labe
Historia zwrotu Molon Labe Molon labe (greckie: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ), czyli “chodź i weź ich”, to klasyczne wyrażenie sprzeciwu. Dwa proste, małe słowa. Ale dzięki tym dwóm słowom zwerbalizowane zostały dwa pojęcia które przetrwały prawie dwa i pół tysiąclecia. Oznaczają one i charakteryzują zarówno serce wojownika, jak i niezłomnego ducha ludzkości. Według starożytnego greckiego historyka Herodota, gdy wojska perskie zażądały od Spartan i Greków złożenia …
gru 27 2019
Oficer polityczny w UE
Jak można sprawdzić np. w Wikipedii, jednym z „ojców integracji europejskiej” oraz pierwszym przewodniczącym Komisji Europejskiej jest Walter Hallstein. Kim jest Walter Hallstein? Z polskiej Wikipedii niewiele się o nim dowiemy, za to w wersji angielskiej jest większy i obszerniejszy biogram i więcej o nim informacji. W języku polskim dużo o nim można przeczytać w wydanej właśnie książce „Kiedy maski opadły” autorstwa francuskiego polityka, pisarza i działacza kulturowego Philippe de Villiers. Był …
cze 16 2019
Fort Getty – obóz denazyfikacyjny
Jest kwiecień 1943 roku – bitwa pod Stalingradem zakończyła się klęską 6 armii feldmarszałka Paulusa. Na froncie azjatyckim Amerykanie po zmaganiach na Guadalcanal przejmują inicjatywę na froncie. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie wojny USA John McCloy opracowuje program reedukacji więźniów wojennych narodowości niemieckiej. Tych co już byli w USA, jak i tych co mieli się pojawiać do zakończenia wojny i po jej zakończeniu. Cel był jak najbardziej celem amerykańskim …
mar 29 2017
Enigma i kryptolodzy
Od końca I wojny światowej istniał już polski wywiad i przejmował zaszyfrowane depesze rosyjskie. Treść ich była nie odczytana. Dzięki pomysłowi Jana Kowalewskiego sytuacja ta uległa znaczącej zmianie. W chwili gdy objął on kierownictwo Biura Szyfrów Oddziału II Informacyjnego SGWP postanowił zatrudnić matematyków do deszyfrowania wiadomości. Byli to Stanisław Leśniewski, Stefan Mazurkiewicz i Wacław Sierpiński profesorowie matematyki Uniwersytetów Warszawskiego i Lwowskiego. Praca Biura Szyfrów była bardzo owocna, złamano …
lis 11 2015
Pierwszy lot samolotem nad Wołyniem
Przed 12 października 1911 roku, Wołyń Zabawa trwa – zapewniają paryskie gazety. Samolot, instrument służący do utrzymywania kontaktów towarzyskich pomiędzy wyższymi sferami. Faktycznie pierwszy lot samolotu ponad Wołyniem. Dystans 400 kilometrów. „Lotnik wołyński” Emanuel Małyński wystartował z Bereznego (Żurnego) pod Równem i wylądował bez szwanku w dobrach Zabary nieopodal Korca. W kolejnym dniu przeleciał dystans 30 wiorst (ok. 50 km) ponad lasami Potockiego …
gru 10 2014
Dwutygodnik Związku Szlachty Zagrodowej
Na adres mailowy Salonu został przesłany zeskanowanym egzemplarz dwutygodnika „Pobudka” nr 21(50) z 1 listopada 1938 roku. Było to wydawnictwo Związku Szlachty Zagrodowej. Czym była ta organizacja? Jak pisał Prokop Sas: „Pragniemy, więc stworzyć we Lwowie Związek Szlachty, przede wszystkim na to byśmy wzajemnie o sobie wiedzieli, a nadto, byśmy sobie pomagali. Szczególnie chodzi o pomoc w wykształceniu dzieci, które posyłamy do szkół nieraz z wielkim trudem„. Na zjeździe podjęto decyzję …
Ostatnie komentarze